گوگل کش، یک عکس یا کپی سیو شده از یک وب سایت است که از طریق سرور قابل بازیابی می باشد. این کپی، هنگامی که موتور جستجو در حال ایندکس کردن سایت شدن است، ذخیره می شود که این موضوع کمک زیادی در سئو سایت به صاحبان وب سایت ها می کند. اساسا، دلیل این کار ذخیره سازی مطالب صفحات سایت می باشد.

برای این منظور، گوگل از وب سایت ها عکس می گیرد، آن ها را اسکن می کند و سپس نسخه اصلی آن ها را ذخیره می نماید. عکس های گرفته شده، به عنوان بک آپ برای همخوانی داشتن با کوئری های کاربران عمل می کنند. در واقع، کش به دو دسته تقسیم می شود: کش مرورگر وب و کش پراکسی.

گوگل کش

درک اهمیت کش گوگل و چگونگی بهبود بهینه سازی آن برای صاحبان وب سایت و طراحان که به دنبال هر روشی برای بهبود رتبه صفحه هستند، دانشی ضروری به شمار می‌رود. یک صفحه وب بهینه شده توسط سئو شامل محتوای غنی از اطلاعات، کلمات کلیدی هدفمند و سرفصل‌های قوی میباشد.شما با رعایت این عوامل می‌توانید میزان بازدید سایتتان را افزایش داده و به دنبال آن به افزایش ترافیک سایت کمک کنید، در نتیجه ارزیابی عوامل ذکر شده به شما کمک می‌کند تا از سئو سایت خود یک دید کلی به دست آورید. برای دستیابی به چنین هدفی گوگل کش به کمک شما می‌آید.

گوگل کش که توسط ربات‌های کراولر محتوای متنی و کدهای موجود در سایت شما را بررسی می‌کند، اگر چه مستقیماً نمیتواند بر سئو سایت شما تأثیر بگذارد اما می‌تواند به شما از طریق عوامل زیر در بهبود سئوسایت کمک کند:

  • مشخص کنید که گوگل هر چند وقت یکبار صفحات وب شما را ذخیره می‌کند.
  • روش‌هایی را برای استفاده استراتژیک از کلمات کلیدی در محتوای خود تعیین کنید.
  • مشخص کنید که کراولرها هر چند وقت در سایت شما می‌خزند و آن را بررسی می‌کنند.
  • دلایل از بین رفتن صفحات ذخیره شده در گوگل را بررسی کنید.
  • میزان ارتباط صفحه وب سایت خود را با نتایج جستجو مشخص کنید.
  • هرگونه مشکل جستجوی کش گوگل مانند اسپم‌ها یا متون گم شده را شناسایی کنید.

درک نحوه استفاده از گوگل کش به شما این امکان را می‌دهد که صفحات با عملکرد ذخیره سازی ضعیف را مشخص کنید. مرور کش گوگل سایت یک روش عالی است که به شما نشان می‌دهد چه فعالیت‌های دیگری را می‌توانید مرتبط با سئو داخلی انجام بدهید.

گوگل کش یا کش گوگل چیست؟

گوگل کش شامل صفحات html است که خزنده ها در زمان رویت سایت آنها را مشاهده و ذخیره نموده اند. این صفحات مشابه زمانی است که سایت در هنگام خزیدن ربات گوگل مشاهده شده است اما همیشه به این صورت نمی باشد و دلایلی برای عدم تطابق نسخه کش شده با زمان خزش سایت وجود دارند که در ذیل ذکر شده اند.

دو دلیل اصلی :

گوگل وظیفه ایندکس و ارائه آن در نتایج جستجو را دارد. سایت و موارد کش را مرورگر به نمایش در می آورد و گوگل دخل و تصرفی در آن ندارد.کدهای جاوا اسکریپت در Google Cache ذخیره نمی شوند لذا ممکن است قسمت هایی از وبسایت قابل مشاهده نباشند.گوگل کش یا کش گوگل معمولاً به عنوان کپی صفحات وب ذخیره شده توسط گوگل شناخته می‌شود. هنگامی که شما وارد یک وبسایت می‌شوید تصویر کلی از هر صفحه به عنوان پشتیبان توسط یک خزنده وب (وب کراولر) نمایه سازی می‌شود و در صورتی که که صفحه فعلی در دسترس نباشد،

دوباره همان صفحه ذخیره شده به شما نمایش داده می‌شود، سپس این صفحات بخشی از حافظه پنهان گوگل می‌شوند. اگر سایتی به صورت موقت دچار مشکل شده باشد، این صفحات ذخیره شده در گوگل می‌توانند بسیار مفید باشد، زیرا شما همیشه می‌توانید با مراجعه به نسخه ذخیره شده گوگل به این صفحات دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده کنید.از مزایای گوگل کش می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کاربر با مشاهده نسخه ذخیره شده صفحه می‌تواند اطلاعات مورد نظر خود را سریع‌تر بدست آورد. در حقیقت، ذخیره صفحه می‌تواند بار سرور را تا 80 درصد کاهش دهد. این موضوع به ویژه برای وبسایت‌های پر بازدید که برای نمایش صفحه خود به کاربر از اطلاعات پایگاه داده استفاده می‌کنند مفید است.

چگونه می توان کش گوگل را کنترل کرد که سایت ما را چگونه کش کرده است؟

به راحتی و با چند روش ساده می‌توانید کش گوگل را که بر سایت تاثیر گذاشته تنظیم و کنترل کنید. از مواردی که نباید در کش گوگل ذخیره شوند می‌توانیم به تبلیغات، صفحات فرود با کلیک (PPC)، اسناد داخلی و سایر محتوای حساس صفحه اشاره کنیم. اگر به این نتیجه رسیده‌اید که باید کش گوگل را پاک کنید، می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

درخواست حذف کش گوگل

اگر وب سایت شما حذف شده است اما هنوز در نتایج جستجو یا نمای پنهان گوگل موجود است، باید آن را به صورت دستی حذف کنید. ابتدا باید وبسایت خود را در Google Search Console تأیید کنید، سپس درخواست حذف کش گوگل را ارسال نمایید. پس از تأیید، گوگل کش وب سایت شما را از پایگاه داده خود حذف می‌کند.

دستورالعمل Noarchive

برای جلوگیری از فهرست بندی و ذخیره صفحات خاص توسط گوگل، می‌توانید از طریق دستورالعمل noarchive اقدام کنید. اگرچه این عملکرد به طور خاص به حذف کش گوگل از نتایج جستجو کمک نمی‌کند، اما به موتورهای جستجو می‌گوید که نباید صفحه خاصی را فهرست بندی یا ذخیره کنند.

به‌کارگیری ابزار حذف کش گوگل

از ابزار حذف کش گوگل برای حذف دائمی وب سایت‌های ذخیره شده در نتایج جستجو استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید محتوای حساس را از وب سایت خود حذف کنید، این گزینه به شما کمک می‌کند.

کش کردن سایت ها توسط گوگل به چه منظور انجام می شود؟

آرشیو کردن وب در دستور کار خزنده های گوگل می باشد. هنگامی که یک کراولر به سایت شما فرستاده می شود، از طریق هایپرلینک ها سایت شما را جستجو کرده و محتوا را کپی می کند. بنابراین، وقتی شما یک کلمه کلیدی را در گوگل مورد جستجو قرار می دهید، چیزی که دریافت می کنید لینک هایی هستند که می توانند شما را به نسخه اصلی یک سایت هدایت کنند.

گاهی اوقات، نسخه فعلی یک سایت به دلایلی در دسترس نیست. کش در موقعیت هایی مانند موارد زیر می تواند به ما کمک کند:

  • هنگامی که یک سایت به تازگی توسط سازنده آن حذف شده است.

تصور کنید به محتوای یک سایت نیاز دارید اما این سایت به تازگی حذف شده است. کپی این سایت در یک سرور ذخیره شده است و شما می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید.

  • تراکم ترافیک سایت

این اتفاق هنگامی رخ می دهد که درخواست های زیادی از سرور وجود داشته باشد که نتیجه آن تراکم بسیار زیاد یک مسیر اینترنتی می باشد. بدین ترتیب، سرور به کپی های کش شده نیاز دارد تا به بعضی از کاربران ارائه دهد.مشاهده آخرین باری که یک کراولر سایت را اسکن کرده است.زمان و تاریخ آخرین ایندکس، در بالای صفحه وبسایت قابل مشاهده است.

  • کند بودن لودینگ سایت

اگر بتوانید زمان بین درخواست کاربر و سرور را کاهش دهید، مدت زمان بارگذاری سایت را هم کاهش می دهید؛ بنابراین سرعت سایت نیز افزایش می یابد.پس کش یک وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است و به سایت شما کمک می کند تا سریع تر لود شود؛ بدین ترتیب بازدیدکنندگان به محض اینکه بر روی یک لینک کلیک کنند، اطلاعات درخواستی خود را مشاهده می کنند.

  • اهمیت کش گوگل در سئو

درک نحوه عملکرد موتورهای جستجوی گوگل و نمایه سازها بخش مهمی از دستیابی به سئو حرفه‌ای برای یک سایت است. گوگل کش یکی از عناصری است که اغلب اوقات مورد توجه شرکت‌های سئو قرار نمی‌گیرد. توجه داشته باشید که نسخه متنی کش گوگل برای سئو اهمیت دارد،زیرا یک نسخه کوچک شده از محتوای خالص سایت، بدون عناصر طراحی، فایل‌های رسانه‌ای و سایر موارد را ارائه می‌دهد.

با بررسی گوگل کش می‌توانید ایده‌های کلی در خصوص کلمات کلیدی و نمایه کننده‌های محتوا در نظر بگیرید و عناصری که در موتورهای جستجو بی‌تاثیر هستند را شناسایی کرده و حذف کنید.این کار باعث افزایش سرعت سایت شما می‌شود که به طور مستقیم در تجربه کاربری تاثیر می‌گذارد. همچنین اگر متن ذخیره شده صفحه در کش  حاوی محتوای با کیفیت نباشد و از کلمات کلیدی مناسب در محتوای متنی استفاده نشده باشد، نمایه سازها ارتباط کافی برای اولویت دادن به صفحه را پیدا نمی‌کنند.

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، کش  به طور مستقیم کاری برای سئو نمی‌کند، اما عملکرد ذخیره‌سازی و مشاهده رندرینگ به شما کمک می‌کنند تا دریابید که گوگل هر چند وقت یکبار صفحه شما را ذخیره می‌کند و به شما نشان می‌دهد آخرین باری که کراولر از سایت شما بازدید کرده، صفحه سایت شما چگونه بوده است.با توجه به اینکه محتوای سایت نقش مهمی در سئو ایفا می‌کند،

کش گوگل برای وب سایت‌هایی که به طور مداوم به‌روز می‌شوند ممکن است مشکل ساز شود. اگر کش کمتر از خود وب سایت به‌روز شود، ممکن است کاربران به‌روزترین محتوای وبسایت را مشاهده نکنند.برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از متا تگ‌ها استفاده کنید. همچنین متا تگ‌هایی وجود دارد که به شما امکان را می‌دهد تا میزان تغییر محتوای سایت را مشخص کنید، بنابراین کراولرها بیشتر از صفحه بازدید می‌کنند.

گوگل کش را عموما افرادی که در دنیای وب گشت و گذار می نمایند و تمایل دارند از صفحات قدیمی و غیر قابل استفاده یا صفحات مشکل دار بازدید به عمل آوردند، استفاده می کنند. البته از دید یک وب مستر دلایل دیگری نیز وجود دارد تا با گوگل کش آشنا شوید.داشتن کش برای محتویات سایت این امکان را فراهم می آورد تا سایتی که دارای مشکل بوده و حتی لود نمی شود نیز قابل مشاهده باشد. همچنین از کش گوگل می توان برای فهمیدن نحوه ایندکس سایت، تشخیص مشکلات و رفع آن نیز استفاده نمود.

چگونه صفحات کش شده را مشاهده کنیم؟

برای دیدن نسخه کش شده پیج های یک وب سایت، می توانید مراحل زیر را طی کنید:

آدرس یک وبسایت را سرچ کنید.اگر از مرورگر گوگل استفاده می کنید، عبارت کش را بعد از آدرس سایت تایپ کنید و اگر از مرورگر دیگری استفاده می کنید، روی مثلث رو به پایین کنار URL سبز رنگ کلیک کنید تا بخش کش برای شما نشان داده شود.یکی دیگر از راه های مشاهده نسخه کش یک صفحه، استفاده از ابزار بررسی کش گوگل است. به کمک این ابزار، می توانید علاوه بر بررسی کش گوگل، از وجود یک سایت در صفحات نتایج جستجوی گوگل نیز اطمینان حاصل کنید، که این موضوع نیز اهمیت بالایی در سئو سایت دارد.

و در اخر…

گوگل کش یکی از خدمات بسیار مفید گوگل است ولی برداشت اشتباه وبمسترها استفاده از آن را دشوار نموده است. زمان خزیدن ربات های گوگل از  کش قابل شناسایی نمی باشد. همچنین داشتن کش تاثیر آنچنانی در رتبه سئو سایت ندارد و گاهی اوقات، نسخه ذخیره شده آن از سایت عجیب، ناقص یا اشتباه است. با این حال Google Cache مزایای خوبی را برای صاحبان وب سایت ها دارد که در مقاله به آنها اشاره شد.

گوگل کش


برای مشاهده مقالات بیشتر در مورد سئو سایت و طراحی سایت به صفحه مقالات مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید تیم پشتیبانی آسئو، 24 ساعته قادر به پاسخگویی شما عزیزان می باشد.